Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
piątek,29 marca
Imienieny:
Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Zabytki Chocielewka
obrazek
Na terenie wsi znajdują się:

* dwór murowany, z początku XIX wieku,
* neogotycki kościół (1926)
* kapliczka przydrożna z początku XX wieku.
* grodzisko i cmentarzysko kultury pomorskiej z wczesnego średniowiecza.

Już w czasie I wojny światowej okoliczni chłopi zebrali kilka tysięcy marek na budowę kościoła. Przy wsparciu i pomocy von Mackensen wzniesiono KOŚCIÓŁ PAMIĘCI według planów nadradcy budowlanego Kicktona. Po czteroletnim okresie budowy (1922-1926) konsekrowano go w 100 rocznice urodzin matki Mackensena.
Po czteroletnim okresie budowy (1922-1926) konsekrowano go w 100 rocznice urodzin matki Mackensena. W czasie robót budowlanych tragiczną śmiercią zginął młody robotnik. Jego grób znajduje się przed kościołem. W kuli na szczycie wieży znajdowały się dokumenty z czasu budowy. Kamień polny użyty do budowy wieży miał powierzchnię mozaikową za złotymi literami i lazurowo-niebieskim tłem: "Nie zapomnijcie o wiernych zmarłych..." Później tekst usunięto - zachowały się resztki mozaiki.
Każde okno kościelne przypominało w kunsztownych obrazach i porywających sentencjach o zwycięskiej armii Mackensona. Kościół był prosty w formie, ale jego kolory i wyposażenie bardzo efektowne. Wszędzie występował Żelazny Krzyż jako symboliczna ozdoba. Gwiaździste sklepienie prezbiterium utrzymano w barwach Gdańskich Huzarów - szarej, białej, czarnej, czerwonej. Dzwony von Mackensen poświęcił swoim najbliższym - pierwszej żonie, von Horn z którą miał czworo dzieci, matce oraz drugiej żonie Leonie. Na dzwonach umieszczono następujący tekst: "Nie zapomnijcie o wiernych zmarłych! Módl się i PRACUJ! Chwała niech będzie Bogu na wysokości!" Jeden z przyjaciół Mackensena zakupił organy z kościoła garnizonowego w Bydgoszczy i podarował je gminie. Oprócz właściwego pomieszczenia służącego do odprawiania nabożeństwa kościół posiadał nastrojową halę ku pamięci poległych. Tutaj tez znajdowała się płaskorzeźba w drewnie z nazwiskami poległych żołnierzy z wioski.

Opis sporządzony w 1784 roku przedstawia Chocielewko jako wieś położoną nad rzeką Łebą posiadającą folwark, 4 chłopów, 5 zagrodników, 1 nauczyciela i 12 domów, a także kaplicę grobową z cmentarzem, gdzie mieszkańcy Chocielewa i Witoradza chowali zmarłych. Głównym punktem cmentarza jest kaplica cmentarna. Zachowała się w znośnym stanie. We wnętrzu spora ilość gruzu z zapadniętego stropu łukowego. Ślady na frontowej ścianie kaplicy wyraźnie informują iż pokryta była dwuspadowym dachem o konstrukcji drewnianej pokrytej dachówka ceramiczną. Przed wejściem do kaplicy fragmenty epitafium. Niestety nie do odczytania.Niewiele też zostało na terenie cmentarza. Kilka kamiennych podstaw krzyży. Dwa nagrobki o mennonickim pochodzeniu. Dwa metalowe słupki świadczące iż są częścią krzyży kaszubskich. Na skraju cmentarza odnajdziemy kamień wysoki na około metr z wykutym napisem: "Ruhestätte der Familien Kramp in Churaw." Dwa metry od niego dużo mniejszy kamień z mało czytelnym tekstem: " ... Churow ... 12.1937 =26.12.1937"
Odnaleziony krzyż żeliwny głosi iz pochowani tu są: Emillie Blumm geb Huffnagel * 5.8.1846 +13.11.1897 oraz Johann Blumm *18.2.1844 +17.1.1898

GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ